Oświadczenie senatora Grzegorza Biereckiego |

Oświadczenie senatora Grzegorza Biereckiego

Polska Agencja Prasowa dnia 12 września zamieściła oświadczenie Senatora broniące jego dobrego imienia i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.
Poniżej treść oświadczenia:

Leszek Balcerowicz od wielu lat atakuje SKOK-i i mnie, stosując insynuacje i szaleńcze porównania – napisał senator Grzegorz Bierecki (PiS) w oświadczeniu przesłanym PAP. Według Balcerowicza Bierecki jest twórcą układu politycznego, który chronił SKOK-i przed nadzorem państwowym. Oświadczenie Biereckiego jest odpowiedzią na przesłane do mediów stanowisko prof. Leszka Balcerowicza, w którym odniósł się on do słów ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Szef resortu sprawiedliwości mówił przy okazji deportacji do Polski Dariusza Przywieczerskiego, skazanego w aferze Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, o osobach, które znajdowały się w radzie nadzorczej FOZZ i nadzorowały jego funkcjonowanie. Wśród nich wymienił Leszka Balcerowicza zarzucając mu polityczną odpowiedzialność za to, że doszło do gigantycznych nadużyć i malwersacji.

W wysłanym do mediów piśmie Balcerowicz napisał m.in., że wypowiedź Ziobry powinna oburzać, bowiem pochodzi od przedstawiciela układu politycznego, „który chronił przed nadzorem państwowym SKOK-i, gdzie powstały straty ok. 5 mld zł – wielokrotnie większe niż w FOZZ i największe w dotychczasowej historii sektora finansowego w Polsce”.

W przekazanym PAP oświadczeniu przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów publicznych napisał, że Balcerowicz, zarzucając ministrowi sprawiedliwości kłamstwo twierdzi, że nie ponosi odpowiedzialności za aferę FOZZ, a przy okazji atakuje Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i jego osobiście. „Robi tak od wielu lat, przy różnych okazjach, stosując insynuacje, półprawdy i szaleńcze porównania” – ocenił senator.

„W ostatnim oświadczeniu napisał, że PiS nie chciał objąć kas nadzorem KNF w momencie jego tworzenia, tj. ustawowego łączenia istniejących ówcześnie fragmentarycznych nadzorów nad różnymi instytucjami finansowymi i jakoby odrzucenie poprawki PO miało taką przyczynę. Balcerowicz, który wtedy był prezesem NBP, doskonale wie, że nie istniał wtedy państwowy nadzór na kasami, więc nie było czego przyłączać. Zgłoszona wtedy poprawka PO miała na celu utrudnienie szybkiego powstania KNF i zachowanie nadzoru nad bankami w NBP, czyli w rękach Leszka Balcerowicza” – czytamy w oświadczeniu Biereckiego.

Designed By KSKOK | All Rights Reserved.