Podążając za potrzebami klientów |

Podążając za potrzebami klientów

Nie brakuje chętnych do korzystania z usług SKOK-ów. Konsumenci mają do nich zaufanie.

Działające od ponad dwóch dekad w naszym kraju SKOK-i na całym świecie mają swoje odpowiedniki – unie kredytowe. Są to instytucje finansowe, które w centrum działalności zawsze stawiały człowieka, a nie zysk. Udowodniły, że idee spółdzielczości mogą z powodzenie być stosowane w świecie usług finansowych, będąc jednocześnie alternatywą dla wielkich korporacji.

Doświadczenia kilku ostatnich lat pokazały, że unie kredytowe dobrze radzą sobie w warunkach kryzysu i spowolnienia gospodarczego, jeśli tylko nie utrudnia się im funkcjonowania. O znaczeniu spółdzielczości finansowej w budowaniu zrównoważonego rynku usług finansowych mówił Grzegorz Bierecki – przewodniczący WOCCU, podczas tegorocznej międzynarodowej konferencji. W swoim wystąpieniu Grzegorz Bierecki poruszył również zagadnienia związane z regulacjami rynku, z którym musiał zmierzyć się ruch spółdzielczy. Wskazywał, że podobne regulacje prawne dotyczące banków komercyjnych i unii kredytowych prowadzą do dyskryminacji spółdzielczości finansowej. Tłumaczył, że obciążenia nakładane na unie powinny być adekwatne do skali działalności danej instytucji, tak by koszty nowych regulacji nie przewyższały korzyści z nich płynących.

Coraz więcej zadowolonych

Pomimo zmiennych warunków prawnych unie kredytowe dobrze sprawdziły się w czasie globalnego kryzysu, notując stały, zrównoważony wzrost. Dowodzą tego akty poparcia ze strony społeczeństw, które masowo przenosiły swoje oszczędności z banków do unii kredytowych, czego przykładem może być amerykańska akcja Bank Transfer Day. W Stanach Zjednoczonych, według danych opublikowanych przez Krajowe Stowarzyszenie Unii Kredytowych (CUNA), w ciągu ostatniego roku do unii kredytowych zapisało się 2,85 miliona członków. Dziś co drugi Amerykanin posiada konto w unii kredytowej. Stają się one bardzo popularne i wbrew obiegowym opiniom nie tylko obsługują mniej zamożnych obywateli. W Anglii unie kredytowe wychodzą również ze swoją ofertą do brytyjskiej klasy średniej. Dzięki wsparciu tych instytucji coraz więcej osób może pozwolić sobie na realizację planów. Unie kredytowe kierują również ofertę do ludzi, którzy chcą otworzyć własną firmę i potrzebują do tego celu finansowego wsparcia. Podobnie polskie SKOK-i są atrakcyjnym źródłem finansowania dla sektora MŚP. Zapisy ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych również umożliwiają SKOK-om przyjęcie w poczet członków podmioty trzeciego sektora, czyli między innymi organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i fundacje.

Sprawdzone rozwiązania służące rozwojowi społeczeństw

Jakość usług oferowanych przez SKOK-i, ich różnorodność, jest zbliżona do systemu bankowego. Podobnie jak banki podlegają gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, ale różni je filozofia kreowania produktów oraz polityka działania. Stają się one bardzo popularne i wbrew obiegowym opiniom obsługują nie tylko mniej zamożnych obywateli. Obok świadczenia usług finansowych wypełniają także misję społeczną. SKOK-i nawiązują do idei przedwojennych spółdzielczych kas, których twórcą na początku ubiegłego stulecia był dr Franciszek Stefczyk – wielki społecznik i patriota. Kontynuując jego dzieło, SKOK-i są mecenasem kultury i sztuki, opiekunem skarbów polskiego dziedzictwa narodowego, promotorem wartości patriotycznych. Społeczna odpowiedzialność spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wpisana jest w ich działalność statutową, co przysparza im wielu sympatyków oraz wyróżnia je wśród komercyjnych instytucji finansowych.

Super Express, 2 września 2014 r.

Designed By KSKOK | All Rights Reserved.