Najlepsza dwunastka |

Najlepsza dwunastka

Jury wybrało najlepszych młodych ekonomistów w Polsce.

W dniach 30 maja – 1 czerwca 2013 roku w gdańskim Sobieszewie odbył się finał 8. edycji konkursu Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej.

Do finału 8. edycji Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów zakwalifikowało się 12 gimnazjalistów z całej Polski. W tym roku na konkurs napłynęła rekordowa liczba prac, bo niemal tysiąc. Temat tegorocznej edycji konkursu brzmiał: „Bezpieczne pożyczanie i kredytowanie. Świadome budowanie pozytywnej historii kredytowej”.

Finaliści wzięli udział w warsztatach na temat historii kredytowej przygotowanych i przeprowadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej. – Chciałabym, żeby jak najwięcej osób wiedziało, jak odpowiedzialnie pożyczać, co brać pod uwagę, biorąc kredyt, aby wiedziało, że historia kredytowa ma ogromne znaczenie przy podejmowaniu przez banki i SKOK-i decyzji kredytowej i że każdy ma wpływ na to, jaka ta historia kredytowa jest – mówi Agnieszka Gontarek z Biura Informacji Kredytowej. – Młodzież bardzo zaskoczyła mnie poziomem swojej wiedzy. Zadawała mnóstwo pytań. Przygotowała się do tematu, ale też chłonęła wiedzę – mówi ekspertka BIK.

Magdalena Głowacka ze Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej, koordynatorka konkursu, podkreśla, że nie było to łatwe zadanie, bowiem program powszechnej edukacji dla gimnazjów nie przewiduje tego rodzaju tematyki. – Młodzież sama musi ten temat zgłębić – mówi Stanisław Matuszewski z Legionowa, który wygrał 8. edycję Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów. Jak przyznał, ostatnie kilka dni przed przyjazdem do Sobieszewa były bardzo intensywne. Uczył się po kilka godzin dziennie. Dzień przed wyjazdem nie poszedł do szkoły. Zamierzał osiągnąć dobry wynik. – Wiedzy z dziedziny kredytów, którą zdobyłem podczas konkursu, nie mają nawet moi rodzice, a kredyty przecież każdego z nas mniej bądź bardziej dotykają – mówi zwycięski gimnazjalista.

Michał Święch ze Stępiny w województwie podkarpackim zajął drugie miejsce. Jak mówi, ekonomią interesuje się od kilku lat i z tą dziedziną wiąże plany na przyszłość. W przyszłości chce być doradcą inwestycyjnym lub maklerem giełdowym.

Przewodniczącą jury Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów była prof. Elżbieta Ostrowska z Uniwersytetu Gdańskiego. – To niesamowicie pożyteczne przedsięwzięcie. Kreuje postawy finansowe i umiejętności zarządzania własnymi portfelami inwestycyjnymi – mówi prof. Ostrowska.

– Edukacja finansowa powinna być ważnym elementem wychowania młodego człowieka – mówi Kazimierz Janiak, prezes Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej. – Pierwszym elementem wychowania w edukacji finansowej zawsze powinna być rodzina. Tutaj uczymy się właściwego gospodarowania, patrzymy na swoich rodziców, dziadków, krewnych, jak potrafią zarządzać swoimi pieniędzmi, i następnie możemy obserwować efekty tego zarządzania. W domu uczymy się przede wszystkim odróżnienia zachcianki od potrzeby. Bardzo często spotykamy się z rzeczywistością, kiedy dzieci już od najmłodszych lat potrafią bardzo wiele wymóc na swoich rodzicach. Konsekwencje tego pozostają w wieku starszym. Chęć posiadania jest często większa od naszych możliwości – wyjaśnia prezes SKEF.

Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej organizuje konkurs ekonomiczny dla gimnazjalistów z całej Polski od 2006 roku. Od tego początku konkursu wpłynęło w sumie 8500 prac.
Finaliści 8. edycji konkursu Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów:

1. Anita Froń – Gimnazjum, Jasienica, woj. śląskie

2. Dominika Gibek – Gimnazjum nr 6, Zielona Góra, woj. lubuskie

3. Szymon Gasz – Publiczne Gimnazjum, Zdzieszowice, woj. opolskie

4. Anna Jasińska – Zespół Szkól Ogólnokształcących nr 6, Chełm, woj. lubelskie

5. Sylwia Konopka – Gimnazjum, Zawady, woj. podlaskie

6. Stanisław Matuszewski – Gimnazjum nr 5 – Legionowo, woj. mazowieckie

7. Aleksander Parys – Gimnazjum Publiczne, Chodecz, woj. kujawsko-pomorskie

8. Joanna Przyborek – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza, Biała Rawska, woj. łódzkie

9. Michał Święch – Zespół Szkół im. Jana Pawła II, Stępina, woj. podkarpackie

10. Marta Urgacz – Gimnazjum Dwujęzyczne, Śrem, woj. wielkopolskie

11. Agata Michalska – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza, Biała Rawska, woj. łódzkie

12. Magdalena Pietrzak – Gimnazjum im. Adama Mickiewicza, Biała Rawska, woj. łódzkie

Gazeta Bankowa, 3 lipca 2013 r.

Designed By KSKOK | All Rights Reserved.