CNN 650 tys. Amerykanów przeszło z banków do Kas |

CNN 650 tys. Amerykanów przeszło z banków do Kas

W niedzielę, 6 listopada br. prezenter Bill Cheney powiedział w CNN, że już ponad 650 tys. Amerykanów w odpowiedzi na zorganizowany protest przeciwko grabieżczym praktykom stosowanym przez banki przeniosło swoje pieniądze ulokowane w bankach do Unii Kredytowych (odpowiedniki polskich SKOK-ów).

Cheney zauważył, że  zaobserwowany wzrost tego zjawiska w tym miesiącu jest równoważny z wzrostem odnotowanym na przestrzeni całego roku.  Podobne statystyki podano również w amerykańskiej telewizji MSNBC.

Bank Transfer Day to nowa inicjatywa, która kilka miesięcy temu pojawiła się na Facebooku.
Zapoczątkowała ją 27-letnia Kristen Christian z Los Angeles, wzywająca do przenoszenia rachunków z wielkich banków do mniejszych lub unii kredytowych. Na portalu społecznościowym pomysł zyskał poparcie dziesiątek tysięcy osób. Momentem kulminacyjnym akcji był dzień 5 listopada. Wtedy też nastąpiło jej podsumowanie.

Unie kredytowe to ogólnoświatowe organizacje zbudowane na rodzimym kapitale. Podobnie jak polskie SKOK-i działają na zasadach spółdzielczych, takich jak dobrowolne i otwarte członkostwo, demokratyczna kontrola, autonomia i niezależność. Kasy skutecznie oparły się kryzysowi, który tak mocno uderzył w banki oraz ich klientów.

Protest przeciwko kryzysowi i sposobom walki z recesją proponowanym przez wielkie instytucje gospodarczo-finansowe nabrał światowego rozpędu. Wszystko zaczęło się w Hiszpanii, gdzie na początku kwietnia młodzi ludzie wyszli na ulice by zamanifestować swoje niezadowolenie. W ten sam sposób protestowali później obywatele coraz większej liczby krajów. Obecnie protesty odbywają się także m.in. we Włoszech, Niemczech, Holandii, Francji, Belgii, Grecji czy Hongkongu. Październikowa manifestacja odbyła się także w Warszawie.

Powstały ruch społeczny łączy wszystkich – ludzi młodych, emerytów, bezrobotnych czy niezadowolonych pracujących, którzy nie chcą być utożsamiani z żadną organizacją polityczną. Ich głównym celem jest wywarcie presji na polityków będących „na usługach elit finansowych”, by ci wykonywali pracę, do której powołali ich wyborcy, domagając się demokratyzacji gospodarki i rządzenia. Ludzie ci apelują, by obywatele „ponownie zawładnęli polityką”.

– Władze działają w imieniu niewielu, ignorując wolę większości, bez względu na koszty ludzkie i ekologiczne, które musimy ponosić. Trzeba położyć kres tej niedopuszczalnej sytuacji. Nie jesteśmy towarem w rękach polityków i bankierów. Oni nas nie reprezentują. – piszą działacze na swojej stronie.

Równie silnie swoje niezadowolenie wyrażają obywatele Ameryki. Niezgoda na bezkarność winnych kryzysu finansowego, sprzeciw wobec systemu politycznego, który służy interesom wielkich korporacji, sektora finansowego i garstki najbogatszych obywateli oraz drastyczny wzrost nierówności społecznych to główne powody powstania wymierzonego w finansowy establishment ruchu Okupuj Wall Street.

Na walce z kryzysem gospodarczym i finansowym powinno zależeć wszystkim ludziom. Inicjatywa Bank Transfer Day jest kolejnym przykładem, że oddolna działalność jednostki może przełożyć się na całe społeczeństwo, a nawet osiągnąć zasięg ogólnoświatowy. Wszystkie akcje i manifestacje, o których tak głośno w mediach, mają charakter czysto społeczny. Są znakiem, że milcząca dotychczas grupa ludzi zyskała głos i zamierza walczyć o lepsze jutro.

Więcej na: www.facebook.com/Nov.Fifth

Designed By KSKOK | All Rights Reserved.