Liderzy spotkają się w Glasgow |

Liderzy spotkają się w Glasgow

W Wielkiej Brytanii odbędzie się konferencja przedstawicieli Unii Kredytowych.

Podczas dorocznej konferencji Światowej Rady Unii kredytowych (WOCCU) zrzeszającej odpowiedniki polskich SKOK-ów z całego świata nowym dyrektorem generalnym WOCCU zostanie Brian Branch. Zastąpi na tym stanowisku odchodzącego na emeryturę Petera Creara. Doroczne konferencje WOCCU stanowią okazję do wymiany doświadczeń dla przedstawicieli unii kredytowych z całego świata. W dniach 23-27 lipca 2011 roku gospodarzem konferencji będzie szkockie Glasgow. Konferencję otworzy przemówienie Gordona Browna, byłego premiera Wielkiej Brytanii, a zdominować ją mają tematy ekonomiczne związane zarówno z nieustającym, nawet w dobie kryzysu, rozwojem unii oraz ich zaangażowaniem w działania prospołeczne. W roku 2012, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości, niemal 2000 reprezentantów WOCCU gościć będzie Gdańsk.

Światowa Rada Unii Kredytowych z siedzibą w Medison w USA działa od 1971 roku i zrzesza unie z 97 krajów. Należą do nich ponad 183 miliony członków, skupionych w 49 330 kasach. Aktywa unii kredytowych na świecie wynoszą ponad bilion dolarów. Od 2009 roku funkcję wiceprezesa WOCCU pełni Grzegorz Bierecki, prezes Krajowej SKOK.

WOCCU występuje w imieniu unii kredytowych przed organizacjami międzynarodowymi i współpracuje z rządami krajowymi w celu udoskonalenia prawodawstwa i ustalenia zasad działania unii. Pomocowe programy WOCCU dały możliwość wprowadzenia nowych narzędzi i technologii wzmacniających rozwój i działanie unii kredytowych.

Unie kredytowe działają w Polsce od 1992 roku pod nazwą Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Są instytucjami samopomocy finansowej, stawiającymi sobie za cel działanie dla dobra i poprawy sytuacji materialnej, warunków i szans życiowych swoich członków i ich rodzin. Polskie SKOK-i zrzeszają ponad 2,2 miliona członków i dysponują siecią 1854 oddziałów w całym kraju.

Branch od niemal 20 lat zajmuje się wdrażaniem idei spółdzielczości finansowej w kilkudziesięciu krajach świata, w tym w Afganistanie, Argentynie, Boliwii, Chorwacji, Rumunii, Rosji. Jak podkreślił w wywiadzie udzielonym podczas ostatniej wizyty w Polsce, zaangażowany jest także w rozwój polskich Kas. Przyjeżdżam do Polski od początku lat dziewięćdziesiątych- od początku istnienia kas kredytowych w tym kraju i stale obserwuję proces ewolucji, jaki one przechodzą- mówił w styczniu 2011 roku.

Tworząc system SKOK, polskie Kasy czerpały wiedzę z doświadczeń i wzorów amerykańskich unii kredytowych. Z czasem zaczęliśmy jednak obserwować Polskę, która przerodziła się w lidera w gronie państw Europy Środkowo-Wschodniej. Zdecydowaliśmy się więc postawić na system wypracowany przez Polskę, aby pomóc we wdrożeniu idei spółdzielczości w innych krajach takich jak Litwa, Białoruś, Ukraina, Macedonia.

Powiedziałbym, że dziś cykl budowy instytucji zatoczył pełne koło i w Stanach Zjednoczonych podglądamy Polskę, słuchając przy tym lekcji, jakich możecie nam udzielić w celu dalszego rozwoju idei spółdzielczości na świecie. Sukces polskich Kas, podobnie jak proces budowy unii kredytowych na całym świecie, uzależniony jest w dużym stopniu od liderów ruchu. Nie da się ukryć, że Polska miała szczęście trafić na ludzi naprawdę zaangażowanych w ideę ruchu spółdzielczego, a co za tym idzie dążących do wzmocnienia i stałego rozwoju unii kredytowych w waszym kraju- dodaje Branch.

Fakt Pieniądze

Designed By KSKOK | All Rights Reserved.