SKOK-i zawsze blisko ludzi |

SKOK-i zawsze blisko ludzi

Zapewniają dostęp do usług ludziom wykluczonym finansowo, edukują i wspierają polską kulturę i sztukę. Oto cała prawda o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w odróżnieniu od banków komercyjnych, działają nie dla zysku, nie z filantropii, ale po to, by służyć. Oprócz świadczenia usług finansowych, troszczą się o szeroko rozumiane dobro społeczne. Angażują się między innymi w pomoc dzieciom, zwłaszcza tym najbardziej potrzebującym. W okresie przedświątecznym wsparcie to ma szczególne znaczenie. Kompendium wiedzy na temat ponad dwudziestoletniej działalności SKOK-ów stanowi nowa strona www.prawdaoskok.pl. Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe w swojej codziennej działalności dużą wagę przywiązują do społecznej odpowiedzialności biznesu. Wpisana w działalność statutową kas, w praktyce jest troską o ich członków i szerzej – o wszystkich ludzi. W myśl przyświecających SKOK-om ideałów, na ich pomoc mogą liczyć osoby potrzebujące i znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Kasy regularnie wspierają rodziny wielodzietne, między innymi rodzinę pięcioraczków mieszkającą w Pławcach pod Poznaniem. Z myślą o przyszłości dzieci, zaraz po ich narodzinach, założono każdemu z pięcioraczków książeczki systematycznego oszczędzania z wkładem pieniężnym. Comiesięczne wpłaty będą wpływały aż do momentu osiągnięcia dorosłości przez obecnych 8-latków. Dla domów dziecka Spółdzielcze kasy wspierają również domy dziecka.

Stałą opieką finansową otaczają ponad dwadzieścia placówek opiekuńczo- -wychowawczych w całej Polsce. Dzięki połączonym siłom podmiotów z sektora SKOK wsparcie otrzymuje coraz więcej dzieci. W swoim zaangażowaniu na rzecz domów dziecka kasy nie zapominają o placówkach zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach, borykających się z największymi problemami finansowymi. Otrzymane środki przeznaczane są na organizację wyjazdów wakacyjnych, zakup biletów do kina, muzeum czy teatru, ale także na zapewnienie wychowankom dostępu do zajęć pozalekcyjnych, np. nauki języków obcych czy korepetycji. Przez wiele lat spółdzielcze kasy organizowały dla dzieci z domów dziecka spotkania z popularnymi polskimi aktorami. Okazją do takich spotkań były dni szczególne – święta Bożego Narodzenia czy Dzień Dziecka. W okresie świątecznym tradycją ze strony SKOK–ów jest również obdarowywanie wychowanków domów dziecka upominkami. Dla domów dziecka organizowana jest – od blisko dziesięciu lat – także akcja charytatywna „Skarbonka”. W ramach tego przedsięwzięcia w placówkach największej spółdzielczej kasy – Kasy Stefczyka – ustawiane są specjalne skarbonki. Zbierane są do nich pieniądze na wsparcie dzieci z domów dziecka w całym kraju. Dzięki środkom uzyskanym w ramach akcji, placówki m.​in. w Kościerzynie, Komarnie i Krakowie wyposażone zostały w sprzęt komputerowy i materiały edukacyjne. Potwierdzając swoją wrażliwość na ludzkie potrzeby, SKOK-i wspierają również szereg akcji charytatywnych związanych z leczeniem, rehabilitacją, zakupem sprzętu medycznego. Włączyły się m.​in. w pomoc niepełnosprawnej dziewczynce, Ani Gabriel, finansując zakup fotelika rehabilitacyjnego.

Fabryka nadziei i wyprawa marzeń SKOK-i obejmują również pomocą dzieci chore onkologicznie, wspierając Fundację Bajkowa Fabryka Nadziei, która działa na rzecz polepszenia samopoczucia i spełniania marzeń swoich podopiecznych. Dzięki zaangażowaniu kas dzieci będące pod opieką fundacji wybrały się w podróż do Warszawy na zwiedzanie stolicy oraz do Gdańska na mecz piłki nożnej Lechia Gdańsk – FC Barcelona. Dzięki współpracy spółdzielczych kas z fundacją, odbyła się również akcja fotograficzna pt. „Chore dzieci i gwiazdy”. W projekcie wzięli udział popularni i lubiani aktorzy i muzycy. Ich wsparcie przyczyniło się do powstania unikalnych zdjęć, których celem jest zwrócenie uwagi na codzienność chorych dzieci i danie nadziei, która obdarza ich siłą, by wrócić do zdrowia. Dzięki zaangażowaniu spółdzielczych kas możliwa była również realizacja projektu polegającego na wsparciu wyprawy marzeń dwojga nastolatków – Danjah i Adriana, którzy wyruszyli do Laponii. Mali podróżnicy byli na kole podbiegunowym, poznali kulturę i przyrodę Laponii. Wędka zamiast ryby Kasy troszczą się również o edukację ekonomiczną Polaków, zwłaszcza tych borykających się z problemami finansowymi. By dać wędkę zamiast ryby, prowadzą szkolenia, akcje i programy edukacyjne, uczą tego, jak funkcjonować w świecie finansów. W odpowiedzi na problemy rodzin o niskich dochodach, zagrożonych wykluczeniem społecznym i finansowym, realizowany jest cykliczny projekt „Pomóż oszczędzać rodzinie”. Akcja edukacyjna ma na celu zwiększenie wiedzy rodzin z zakresu zarządzania finansami osobistymi oraz dostępnych na rynku finansowym produktów, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. W przyszłym roku odbędzie się już szósta edycja tego projektu. Zwiększeniu świadomości ekonomicznej społeczeństwa ma służyć również prowadzona przez SKOK-i kampania „Edukacja finansowa – zapobieganie nadmiernemu zadłużeniu”.

Czego Jaś się nie nauczy… Do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski skierowany jest projekt „Żyj finansowo, czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” oraz cykliczny konkurs ekonomiczny „Mistrzostwa Młodych Ekonomistów”. Oba przedsięwzięcia mają na celu propagowanie wiedzy ekonomicznej wśród najmłodszych. Podążając śladami swojego patrona, dr. Franciszka Stefczyka, wybitnego działacza ruchu spółdzielczego, SKOK-i doceniają i promują zdolną polską młodzież. Fundują stypendia dla uczniów gimnazjum, liceum oraz studentów wyróżniających się dodatkową pracą społeczną i charytatywną. Kasa Stefczyka wspólnie ze Stowarzyszeniem Krzewienia Edukacji Finansowej oraz Instytutem Kultury Polskiej i Integracji Europejskiej utworzyła fundusz stypendialny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Co roku młodych, zdolnych stypendystów przybywa i każdy z nich otrzymuje wsparcie w kwocie kilkuset złotych miesięcznie.
Fakt, 9 stycznia 2015 r.

Designed By KSKOK | All Rights Reserved.