SKOK-i przetrwały atak, z jakim nie mierzyły się największe banki |

SKOK-i przetrwały atak, z jakim nie mierzyły się największe banki

Nowelizacja ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych zakłada złagodzenie nadzoru nad dziewięcioma najmniejszymi kasami, jednak – choć to krok w dobrą stronę – nie zapewnia jeszcze ochrony polskiego sektora finansowego przed zakusami lobby finansowego. A repolonizacja polskich finansów i przywrócenie kontroli nad rynkiem nie powiedzie się bez spółdzielczych kas.

Rozpoczęła się medialna kampania nienawiści , z jaką dotychczas nie mierzyły się żadne instytucje finansowe. SKOK- i przetrwały, chroniąc swoich członków    przed    paniką    depozytową i zażegnując ryzyko związane z obciążeniem Bankowego Fund uszu Gwarancyjnego kolejnym i wypłatami.

– Dziś możemy powiedzieć otwarcie -atak na SKOK-i miał podłoże czysto polityczne,  a  rozpętana  nagonka   nie miała nic wspólnego z rzeczywistą kondycją sektora – komentuje tamtą sytuację wokół SKOK-ów Rafał Matusiak, prezes  Krajowej  SKOK,  czuwającej nad  funkcjonowaniem   całości  sektora.

Niestety, donosy, oskarżenia, fałszywe i zmanipulowane zarzuty do dziś powtarzane są przez liberalne media i wpływają na odbiór instytucji, które przecież od 25 lat stanowią ostoję tego, co dziś określamy mianem patriotyzmu gospodarczego. To przecież spółdzielcze kasy mówiły o potrzebie repolonizacji polskich finansów. To SKOK-i nawoływały do zakończenia wyprzedaży naszych podmiotów i oddawania ich  za bezcen w ręce zagranicznych grup kapitałowych. To SKOK- i budowały fundament stabilnego i zaufanego partnerstwa dla konsumentów i biznesu – partnerstwa , które  ma przyczyniać  się do zatrzymywania kapitału w Polsce, gdzie może on pracować na rzecz  krajowej  gospodarki. Dzisiaj mówią o tym wszyscy, przez ostatnie osiem  lat, byliśmy osamotnieni w tym poglądzie i za to byliśmy piętnowani. Pamiętajmy, że przygotowana przez posłów PO ustawa i oparte o nią rozporządzenia, nie dawały kasom odpowiednich okresów  na  dostosowanie się  do  zmieniających   się   wymogów. W ciągu kilku miesięcy mieliśmy osiągnąć efekty, na które w przypadku banków spółdzielczych ustawodawca zgodził się poczekać ki l ka długich lat. Takie przepisy są szkodliwe. Takie przepisy powinny  wzbudzić realne  kontrowersje i realny sprzeciw, bo nie sprzyjają równości na rynku finansowym i prawidłowemu u funkcjonowaniu ważnej części krajowej gospodarki – podkreśla Rafał Matusiak , nawiązując do powielanych przez media analiz, prezentujących zafałszowany  obraz  SKOK-ów.

SKOK-i stanowiące mały ułamek polski ego rynku finansowego, prze­ trwały ataki, z jakimi nie mierzyły się nawet  największe  banki  komercyjne czy spółdzielcze. Ochroniły tym samym skarb państwa przed wypłata mi zgromadzonych   w   kasach   depozytów i zachowały więź ze swoim i członkami.

Źródło: Tęcza Polska nr 2 Luty 2017

Designed By KSKOK | All Rights Reserved.