Polskie rozwiązania cieszą się na świecie uznaniem |

Polskie rozwiązania cieszą się na świecie uznaniem

Jakość i różnorodność usług oferowanych przez unie kredytowe jest zbliżona do systemu bankowego, lecz różni je filozofia działania, nienastawiona na zysk, lecz na służbę ludziom.

Unie kredytowe korzystają z rozwiązań spółdzielczych, a należy do nich ponad 200 milionów ludzi. Ogólnoświatowym zrzeszeniem unii kredytowych jest Światowa Rada Unii Kredytowych (WOCCU), która dba o zrównoważony rozwój unii i innych spółdzielni finansowych na świecie. Na jej czele stoi Polak, Grzegorz Bierecki, który od ponad dwudziestu lat działa na rzecz rozwoju polskich SKOK-ów, a także unii kredytowych w innych krajach Europy.

Polski wzór do naśladowania

W Ameryce, Australii, Afryce i Europie spółdzielczość jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się segmentów życia i jest alternatywną formą gospodarowania na rynku ekonomicznym, a jej kluczową zaletą staje się czynnik społeczny budujący poczucie bezpieczeństwa. Już od kilku lat Światowa Rada Unii Kredytowych zwraca uwagę na rozwój polskich spółdzielczych kas. Model współpracy SKOK-ów stanowi wzorzec dla rozwijających się tego typu litewskich, białoruskich, ukraińskich czy też macedońskich instytucji finansowych. Jako przykład modelowych rozwiązań, dzięki którym można ograniczyć koszty działania i lepiej pracować na rzecz członków kas, WOCCU podaje porozumienie Kas Stefczyka, utworzone na początku 2010 roku przez grupę spółdzielczych kas. Porozumienie to pozwoliło przede wszystkim na obniżenie kosztów produktów finansowych, podwyższenie standardu obsługi, zwiększenie dostępności oferty, jednolitą, komfortową aranżację placówek. – Pragniemy jak najszerzej propagować ten model budowania unii kredytowych, a w szczególności proces integracji Kas Stefczyka, ponieważ zainteresowanie tym sposobem współpracy unii jest naprawdę duże – ocenia model organizacji polskich spółdzielczych kas Brian Branch, prezydent WOCCU.

Dzięki połączeniu Kasy Stefczyka korzystają ze wspólnych kampanii marketingowych, które zapewniają im szerokie dotarcie z ofertą, na jakie nie mogłyby sobie pozwolić mniejsze kasy.

Kasy Stefczyka powierzyły usługi zarządzania spółce komandytowo-akcyjnej TZ SKOK, która w imieniu wszystkich Kas Stefczyka realizuje m.in. kompleksowe usługi z zakresu polityki personalnej, wsparcia procesu kredytowego, zarządzania obiektami, remonty, transport gotówki czy leasing. Powierzenie tych usług spółce zewnętrznej redukuje koszty wszystkich kas, dzięki czemu mniejsze instytucje mogą korzystać z rozwiązań, których samodzielnie nie byłyby w stanie wdrażać.

Wspólne rozwiązania i dotacje

W wielu krajach na przykład w USA czy Kanadzie łączenie unii kredytowych czy tworzenie wspólnych koncepcji, urządzeń i platform służy redukcji kosztów regulacyjnych oraz technologicznych. Nawet na rynkach, gdzie unie są dojrzałymi, docenionymi przez społeczeństwa i rządy instytucjami, zauważa się konieczność podnoszenia ich konkurencyjności, rozwoju sieci placówek, tak aby mogły one dotrzeć do jak największej liczby konsumentów. W Nowej Zelandii, Australii czy Wielkiej Brytanii nie szczędzi się wysiłków i środków, by pomóc tym podmiotom w zaspokajaniu potrzeb zwłaszcza tych ludzi, do których banki nie wychodziły z ofertą, toteż padali oni łupem parabanków i lichwiarskich firm pożyczkowych. Nawet największe instytucje bankowe działające na Wyspach Brytyjskich, w ramach działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, zapowiedziały dotacje dla unii kredytowych. Grant w wysokości miliona funtów ogłosił Lloyds Banking Group. Również przedstawiciele Barclays oświadczyli, że instytucja wesprze brytyjskie unie kredytowe kwotą miliona funtów rocznie. Pieniądze przeznaczone będą na pomoc w zrównoważonym rozwoju nie tylko technologicznym tych instytucji, ale również sieci placówek. Jak podkreślają przedstawiciele banku Barclays, dotacja pomoże ludziom, o których dotychczas nie martwił się sektor bankowy. Unie kredytowe dadzą tym konsumentom szansę, aby stali się pełnoprawnymi uczestnikami rynku.

„Fakt”, 17 maja 2014 r.

Designed By KSKOK | All Rights Reserved.