SKOK-i na świecie

Podobne do SKOK-ów instytucje, zwane także uniami kredytowymi, działają w 109 krajach, skupiając ponad 235 milionów ludzi. Unie kredytowe, czyli spółdzielcze kasy to szansa na niezależność ekonomiczną, to niezależność od lichwy i ekonomiczna edukacja szerokich warstw społecznych. Mottem amerykańskiego ruchu unii kredytowych jest następująca maksyma:

Not for profit, not for charity, but for service,

co w tłumaczeniu na język polski znaczy:

Nie dla zysku, nie z powodu miłosierdzia,
ale po to, żeby służyć
.

Międzynarodowe Zasady Kas Spółdzielczych (International Credit Union Operating Principles) zostały zatwierdzone przez Komisję Członkowską Światowej Rady Związków Kredytowych 24 sierpnia 1984 r. Oparte są na filozofii współpracy oraz jej podstawowych wartościach równości, członkowskiego kapitału i wzajemnej samopomocy. Przy różnorodności praktycznych rozwiązań we wdrażaniu filozofii spółdzielczych kas na świecie, w samym sercu tych zasad pozostaje koncepcja rozwoju dla osiągnięcia lepszego życia dla siebie i swojej społeczności.

Kasa Krajowa jest członkiem Światowej Rady Związków Kredytowych (WOCCU - World Council of Credit
Unions, Inc.)
, od 2000r.

Grzegorz Bierecki w latach 2013-2015 pełnił funkcję przewodniczącego Światowej Rady Związków Kredytowych (WOCCU). Rafał Matusiak, prezes Kasy Krajowej, na międzynarodowej konferencji WOCCU, która odbyła się w Denver w dn. 13.07-15.07.2015, został powołany do Rady Dyrektorów tej organizacji.

WOCCU-Color 

 

 

Kasa Krajowa jest także członkiem Międzynarodowego Związku Spółdzielczego (ICA - International Co-operative Alliance).

ICALOGO


Aktualności

RSS

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.