Media o nas

Powrót do spisu artykułów
18 grudnia 2015 r.

SPÓŁDZIELCZE KASY WŁĄCZAJĄ SIĘ W POLSKIE INICJATYWY

SKOK-i oferują dziś nie tylko atrakcyjne i dostępne usługi finansowe. Od lat konsekwentnie włączają się w działania mające na celu promocję polskiej kultury i sztuki. Wspierają inicjatywy, z którymi utożsamiają się ich członkowie.

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo- Kredytowe często w swojej działalności odwołują się do rodzimych wartości czy patriotyzmu. Ich misją jest zaangażowanie w inicjatywy ważne dla Polaków, co wyróżnia je spośród innych, komercyjnych instytucji finansowych. Tradycja dbałości o Polskę to znak rozpoznawczy SKOK-ów. To dlatego wspierają godne lokalne inicjatywy. W sierpniu br. w Gdańsku odsłonięto pomnik Danuty Siedzikówny „Inki", 17-letniej sanitariuszki Armii Krajowej, zamordowanej przez komunistów. Bohaterkę upamiętniono dzięki społecznej zbiórce pieniędzy. W inicjatywę włączyła się Kasa Stefczyka, zostając sponsorem budowy pomnika.

SKOK-i są tam, gdzie ich członkowie

SKOK-i w swojej misji nawiązują do działalności instytucji spółdzielczych, zakładanych pod koniec XIX wieku na terenie Galicji przez wielkiego patriotę dr. Franciszka Stefczyka, które znane były potem jako Kasy Stefczyka. Te spółdzielcze instytucje zapisały się na kartach polskiej historii nie tylko jako zrzeszenia finansowe, ale także jako podmioty wspierające odrodzenie państwa polskiego po przeszło wieku zaborów. Finansowały zarówno  Legiony Polskie w 1914 r., jak i ważne prace naukowe, m.in.: „Geograficzno-statystyczny atlas Polski" Eugeniusza Romera, który w czasie rokowań pokojowych po I wojnie światowej stanowił najpoważniejszy dowód na polskość ziem znajdujących się pod zaborami. Dzięki temu możliwe stało się ustalenie zasięgu terytorialnego Rzeczypospolitej.

SKOK-i realizując swoją misję, aktywnie włączają się również w akcje mające na celu wspieranie polskiej kultury. Zaangażowały się m.in. w realizację wartościowych i ciekawych dzieł filmowych, m.in. „Błogosławiona wina", opowiadającego historię zuchwałej kradzieży słynącego cudami obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, czy głośnego filmu „Wołyń", opowiadającego o rzezi ludności polskiej dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów. SKOK-i angażują się również w ochronę dziedzictwa narodowego i wspierają miejsca szczególnie ważne dla Polaków - m.in. klasztor na Jasnej Górze z Cudownym Obrazem Matki Bożej oraz sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej z cudownym wizerunkiem Królowej Podlasia - Matki Bożej Kodeńskiej. Dzięki zaangażowaniu SKOK Ubezpieczenia oba niezwykle cenne dla Polaków dzieła zyskały zabezpieczenia wykonane zgodnie z najnowszymi osiągnięciami nauki i sztuki konserwatorskiej.

Ks. Jacek Molka

Tygodnik katolicki Niedziela, 20 grudnia 2015 r.

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.