Media o nas

Powrót do spisu artykułów
23 września 2013 r.

Spółdzielcze kasy chcą służyć Polsce

Specyfikę działania unii kredytowych, a także polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oddaje przyświecające ich działalności motto: „Nie dla zysku, nie z filantropii, ale po to, żeby służyć".

SKOK-i włączają się w liczne projekty zarówno na poziomie lokalnym, jak i na szczeblu ogólnopolskim. Angażują się w ochronę dziedzictwa narodowego, otaczając opieką polskie zabytki. Dzięki wsparciu SKOK Ubezpieczenia Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej oraz wizerunek Matki Bożej Kodeńskiej uzyskały nowoczesne zabezpieczenia. Kasy angażują się w przedsięwzięcia na polu kultury i sztuki, popierają również liczne pomysły z dziedziny edukacji oraz sportu. SKOK-i wsparły m.in. projekt artystyczno-naukowo-religijny „Verba Sacra”, który poświęcony jest tradycji słowa w kulturze duchowej narodu polskiego. Wydarzenie to łączy wybitne osobistości, które przekonane są o potrzebie przywrócenia do życia publicznego kultury i sztuki słowa. SKOK-i wyrosły na zrębie „Solidarności”, dlatego też otaczają pamięcią dokonania tego ruchu.

Jedną z kluczowych imprez wspieranych przez Kasę Stefczyka jest gdański „Maraton Solidarności”. Bieg ten, organizowany tradycyjnie w sierpniu, łączy ideę sportowej rywalizacji z misją uczczenia ofiar Grudnia'70. Na początku września z okazji 33. rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich, jak i uroczystości 25. rocznicy strajków w 1988 r. odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Skok ku wolności”, którego mecenasem były SKOK Ubezpieczenia. Głównym wątkiem dokumentu jest strajk w KWK „Manifest Lipcowy”, który rozpoczął się 15 sierpnia 1988 roku. Materiał przedstawia wydarzenia z perspektywy ludzi, którzy przewodniczyli protestowi lub odegrali w nim ważną rolę. Jest to swoisty zapis wydarzeń, gdzie daty i suche fakty ustępują miejsca emocjom czy wspomnieniom bohaterów tamtych dni.

 Fakt 14–15 września 2013 r.


Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.