Aktualności

Powrót do aktualności
18 grudnia 2015 r.

UNIE KREDYTOWE ODPOWIEDZIĄ NA POTRZEBY SPOŁECZEŃSTW

Coraz więcej ludzi odwraca się od globalnych koncernów nastawionych na zysk. Rośnie za to znaczenie lokalnych instytucji finansowych.

Unie kredytowe, do których należą polskie SKOK-i, to instytucje finansowe oparte na wzorach spółdzielczości. W wielu krajach stawia się na ich rozwój, gdyż nastawione są na sprawy lokalnej społeczności. Władze wielu państw wskazują, że unie kredytowe oparte na przejrzystych zasadach są alternatywą wobec parabanków i firm pożyczkowych, które nierzadko stosują nieetyczne praktyki. SKOK-i od początku swojej działalności są instytucjami stawiającymi sobie za cel zapewnienie ludziom łatwego dostępu do usług finansowych. Dla milionów Polaków stały się one szansą na ominięcie zagrożeń związanych z wykluczeniem finansowym. Spółdzielcze instytucje finansowe zapewniają już przeszło 200 mln ludzi dostęp do usług finansowych. Tym samym wspomagają ich innowacyjność, przedsiębiorczość, a dzięki wspólnotowemu charakterowi także chronią miliony ludzi przed wpadaniem w ręce lichwiarzy i spiralę zadłużenia.

Instytucje spółdzielcze rosną w siłę

Światowa Rada Unii Kredytowych (WOCCU), która łączy instytucje ze 105 krajów na świecie, wdrożyła program „Yision 2020", którego osią jest ubankowienie w ciągu najbliższych 6 lat kolejnych 50 mln ludzi. Wśród kluczowych założeń programu WOCCU przyjmuje właśnie zniesienie ograniczeń regulacyjnych, które dziś wiążą uniom kredytowym ręce w przywracaniu równowagi na zdominowanym przez banki rynku finansowym, zwiększenie liczby członków unii, wzmocnienie trwałości podmiotów spółdzielczych i więzi jednoczącej ich członków oraz wzmocnienie rynkowej konkurencyjności – szczególnie w stosunku do parabankowych podmiotów, będących źródłem lichwiarskich pożyczek. Jak poinformował niedawno na swoich stronach prestiżowy „The Economist", w ciągu ostatnich 15 lat liczba członków unii kredytowych na świecie podwoiła się. Wśród przyczyn nieustannego wzrostu popularności spółdzielczych instytucji finansowych brytyjski tygodnik wymienił odporność unii kredytowych na załamania dotykające sektor finansów. Warto przypomnieć, że od 2013 do 2015 r. na czele WOCCU – zrzeszającej unie kredytowe z całego świata - stał Polak, Grzegorz Bierecki, twórca SKOK-ów. Czas, w którym Grzegorz Bierecki przewodniczył WOCCU, nacechowany był błyskawicznym rozwojem spółdzielczych instytucji finansowych na całym świecie. Do Światowej Rady przyłączyło się ponad 1000 kas, zbudowanych w Europie, obu Amerykach, Azji i Afryce. Instytucje te zrzeszają w sumie ponad 217 mln członków.

Ks. Jacek Molka

Tygodnik katolicki Niedziela, 20 grudnia 2015 r.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.