Aktualności

Powrót do aktualności
17 lipca 2012 r.

SKOK wzorem dla unii kredytowych

Polskie kasy czerpały ze wzorów amerykańskich unii kredytowych, by z czasem stać się liderem wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Pierwsza Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa została założona w sierpniu 1992 roku w Elektrociepłowni „Gdańsk” i to właśnie do Gdańska zjechało obecnie 1400 przedstawicieli Światowej Rady Unii Kredytowych WOCCU z 50 krajów świata na czterodniową konferencję. Podczas niej zapoznają się z polskim doświadczeniem, które może posłużyć jako inspiracja dla wielu innowacyjnych rozwiązań w funkcjonowaniu unii kredytowych.

- Można powiedzieć, że to wspaniałe przyjęcie urodzinowe dla polskich kas kredytowych -mówi Grzegorz Bierecki, prezes Kasy Krajowej. - Nasi goście jednocześnie przynoszą nam nowe idee, ale także czerpią z naszych doświadczeń. Najważniejsze jest dla nas znalezienie nowych pomysłów na rozwój kas i na to, jak możemy lepiej służyć ich członkom.

Tworząc nowy system, polskie kasy czerpały ze wzorów amerykańskich unii kredytowych. Z czasem jednak Polska stała się liderem wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej.

- W Kenii wprowadzane są ustandaryzowane rozwiązania administracyjne, a unie w Ekwadorze i Peru dążą do ujednolicenia rozwiązań technicznych na wzór tych, które obserwujemy w Polsce - potwierdza Brian Branch, prezydent WOCCU, a jednocześnie podkreśla, że kasy oparły się światowemu kryzysowi ekonomicznemu.

Dążenie do zwiększenia efektywności poprzez integrację oraz uświadomienie konsumentom różnic między kasami a bankami i zapewnienie możliwości wyboru instytucji finansowej to największe wyzwania stojące przed uniami kredytowymi omawiane na konferencji.

Dagmara Olesińska
17.07.2012-Dziennik Bałtycki

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.