Aktualności

Powrót do aktualności
16 maja 2014 r.

Na świecie dostrzega się potencjał spółdzielczości finansowej

Unie kredytowe nie tylko cieszą się zaufaniem i poparciem społeczeństwa, ale też rządy poszczególnych krajów wspierają ich rozwój odpowiednimi regulacjami i dotacjami.

Alternatywą wobec banków komercyjnych są spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, które na świecie znane są jako unie kredytowe. W wielu krajach instytucje te dynamicznie się rozwijają.

Największą organizacją skupiającą unie kredytowe jest Światowa Rada Unii Kredytowych (WOCCU), która zrzesza ponad 200 mln członków. Polskie SKOK-i są cenionymi partnerami na arenie międzynarodowej, czego przykładem może być to, że przewodniczącym WOCCU jest Polak, Grzegorz Bierecki. Rokrocznie Światowa Rada organizuje dla przedstawicieli spółdzielczości finansowej międzynarodową konferencję. W tym roku odbędzie się ona w australijskim mieście Gold Coast, gdzie największa polska SKOK - Kasa Stefczyka, jako jedna z zaledwie kilku na świecie, przedstawi własną prezentację. Specjalne zaproszenie na konferencję Światowej Rady jest dużym wyróżnieniem.

Z rozwiązań wdrażanych przez SKOK-i korzystają dziś spółdzielnie finansowe w krajach takich jak Litwa czy Ukraina. Z uznaniem przyjmowane są także w Wielkiej Brytanii, gdzie pod koniec 2013 r. tamtejszy państwowy nadzór finansowy wydał licencję na prowadzenie działalności przez PCU-UK, unii kredytowej, która będzie służyć Polakom mieszkającym i pracującym w Anglii.

Na Wyspach Brytyjskich, gdzie unie kredytowe są dojrzałymi graczami, na rynku pojawiają się liczne inicjatywy wspierające działalność tych instytucji. W ostatnim czasie decydenci nie ustają w wysiłkach, by działać na rzecz rozwoju lokalnych unii kredytowych. Rząd Wielkiej Brytanii pomaga tamtejszym uniom kredytowym, m.in. dofinansowując je kwotą 38 mln funtów. Pieniądze te przeznaczane są na rozwój i modernizację instytucji. Także Lloyds Banking Group prowadzi program, który zakłada poważne wsparcie dla rozmaitych inicjatyw budujących więzi społeczne, również w dziedzinie ekonomii. Jego przedstawiciele oświadczyli, że bank wesprze brytyjskie unie kredytowe kwotą miliona funtów rocznie. Podobną dotację zapowiedziała na początku maja br. inna licząca się na rynku brytyjskim instytucja bankowa - Barclays.

 

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.