Aktualności

Powrót do aktualności
30 czerwca 2014 r.

Krajowa konferencja SKOK o wynikach i planach

W Sopocie odbyła się XXII Krajowa Konferencja SKOK. Kasom udało się zwiększyć liczbę członków, wartość depozytów i kredytów.

Przedstawiciele Kas Spółdzielczych podsumowali ubiegły rok finansowy i opowiadali o swoich planach na przyszłość. – Mówiliśmy m.in. o skutkach regulacji prawnych, które w bardzo dużym stopniu zmieniły działalność kas, a także o wpływie finansowym tych regulacji. Była też dyskusja o dyskryminacji ruchu spółdzielczego w ogóle w polskim prawie i w polityce państwa w stosunku nie tylko do kas spółdzielczych, ale też do spółdzielni. W krajach anglosaskich to podejście jest zupełnie odmienne. Tam państwo pomaga kasom spółdzielczym, uważa, że jest ono narzędziem do rozwiązywania problemów społecznych – mówił nam Wiktor Kamiński, zastępca dyrektora generalnego Kasy Krajowej.

Kamiński zaznaczył też, że kasy chcą się dalej rozwijać i być elementem polskiego rynku finansowego. Podkreślał, że SKOK jest jedną z ostatnich instytucji, która jest całkowicie polską własnością, z wyłącznie polskim kapitałem.

- Oczekujemy, że państwo nie będzie kasom przeszkadzać w rozwoju, za to będzie tworzyć rozwiązania prawne i instytucjonalne, które będą sprzyjały rozwojowi i realizacji misji SKOK. A tą jest pomoc innym – podkreślił Wiktor Kamiński.

Z badań przeprowadzonych przez instytut Millward Brown wynika, że 92 proc. członków SKOK uważa tę instytucję za godną zaufania.

- Bardzo nas cieszy fakt, że osoby, które nie tylko korzystają z usług kas, ale są także ich współwłaścicielami mają do nich zaufanie, dobrze się w nich czują i korzystają z ich usług – powiedział Rafał Matusiak, prezes Kasy Krajowej.

Pierwsza Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa powstała w 1992 r. w Elektrociepłowni „Gdańsk”. Obecnie w całym kraju jest ich blisko 1,9 tys. Na koniec 2013 r. aktywa kas wyniosły ponad 19 miliardów złotych. Z ich usług korzysta obecnie ok. 2,6 mln osób.

Instytucją zrzeszającą SKOK-i jest Kasa Krajowa. Od 2012 r. nadzór nad nimi pełni Komisja Nadzoru Finansowego.

Dziennik Bałtycki, 30 czerwca 2014 r.
 

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.