Aktualności

Powrót do aktualności
16 października 2017 r.

19 Października - Międzynarodowy Dzień Unii Kredytowych.

19 października – Międzynarodowy Dzień Unii Kredytowych - "Tutaj rozwijają się marzenia" to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Unii Kredytowych, które uosabia filozofię kas kredytowych i ilustruje sposób w jaki samopomocowe spółdzielnie finansowe przyczyniają się do podejmowania osobistych wyborów, ułatwiają ścieżki kariery, pomagają w zdobywaniu nowych zawodów przez ich członków.

19 października – Międzynarodowy Dzień Unii Kredytowych

"Tutaj rozwijają się marzenia" to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Unii Kredytowych, które uosabia filozofię kas kredytowych i ilustruje sposób w jaki samopomocowe  spółdzielnie finansowe przyczyniają się do podejmowania osobistych wyborów, ułatwiają ścieżki kariery, pomagają w zdobywaniu nowych zawodów przez ich członków.

Międzynarodowy Dzień Unii Kredytowych jest obchodzony przez Światową Radę Unii Kredytowych (WOCCU) od 1948 roku w każdy trzeci czwartek października.

Hasło tegorocznego święta unii podkreśla niezwykle ważną cechę, która odróżnia kasy kredytowe, czyli w Polsce spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, od banków. Jest nią nastawienie na pomoc drugiemu człowiekowi a nie na maksymalizację zysków. Spółdzielnie stwarzają młodym ludziom szanse na zdobycie profesjonalnego doświadczenia zawodowego, popierają ich edukację, pomagają rozwijać zdolności, zachęcają do udziału w życiu spółdzielni oraz tworzenia nowych struktur spółdzielczych.

Unie kredytowe działają w 109 krajach świadcząc swoje usługi finansowe blisko 235 milionom członków w ponad 58 tysiącach Kas. Kierują swoje usługi do ludzi potrzebujących pomocy, przeciwdziałają w dużej mierze niebezpiecznemu zjawiskom lichwy – szczególne w krajach rozwijających się.

Polski udział w światowym ruchu unii kredytowych

W Polsce Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK)  istnieją od 25 lat, świadcząc usługi dla przeszło 1,7 miliona polskich rodzin. Wychodząc naprzeciw ludziom, którzy bywają pomijani w ofercie podmiotów typowo komercyjnych i którzy często padają ofiarą nieuczciwych, wysoko oprocentowanych pożyczek parabanków, SKOK-i zapewniają dostęp do atrakcyjnych usług finansowych. Zapobiegają w ten sposób rozszerzaniu się zjawiska lichwy. Od początku swojej działalności akcentują fakt, że wypełniają misję wobec ludzi, hołdując przesłaniu „nie dla zysku, ale po to, by służyć”.

Rafał Matusiak, prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej (Kasa Krajowa) należy do ścisłego kierownictwa Światowej Rady Związków Kredytowych (WOCCU). To druga kadencja prezesa Rafała Matusiaka w Radzie Dyrektorów. Jako przewodniczący najważniejszej komisji Światowej Rady, prezes Kasy Krajowej ma ogromny wpływ na kształt i rozwój organizacji. To najwyższe stanowisko w międzynarodowych organizacjach finansowych piastowane w obecnym czasie przez Polaka. Jego objęcie przez przedstawiciela polskich SKOK-ów jest wyrazem uznania międzynarodowej społeczności dla szybkości, solidności i kompetencji z jaką odbudowany został w Polsce po roku 1989 samopomocowy ruch spółdzielczości finansowej oraz dla rozwiązań przyjętych w naszym kraju dla stworzenia stabilnego sektora SKOK.

 

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.